
Latinsky: Hyalinobatrachium valerioi
Anglicky: La Palma Glass Frog
výskyt: Jižní Amerika
- Řád: Žáby (Anura)
- Velikost: 2–2,5 cm
- Potrava: bezobratlí (hmyz)
- Aktivita: noční
- Biotop: tropický deštný les, mokřady
- Počet mláďat: 35 vajíček v jedné snůšce
Většina rosněnek jsou zeleně zbarvené drobné žabky, které se vyskytují od Střední Ameriky přes Venezuelu, Bolívii, Argentinu a jižní Brazílii. Díky svým jedinečným tělesným vlastnostem patří mezi pozoruhodné obojživelníky, kteří se těší zájmu nejen vědců, ale také laické veřejnosti. Rosněnka Valeriova se vyskytuje v tropických deštných lesích v Kolumbii, Kostarice, Ekvádoru a Panamě. S největší pravděpodobností ji spatříte na vegetaci poblíž potoka.
Rosněnky (Centrolenidae) patří mezi tzv. skleněné žáby, které jsou charakteristické průsvitnou kůží, a to zejména na břiše, takže můžete spatřit jejich vnitřní orgány. Pokud tyto drobné žabky spí, jsou skoro neviditelné. Zmíněný unikátní jev je dán tím, že se velké množství krve v těle odpočívající žáby uloží do jater. Po probuzení se krev rozlije po celém těle a žabka je pro lidské oko lépe spatřitelná. V kůži žab je přítomen unikátní pigment, který odráží infračervené záření stejné vlnové délky, jako je tomu i u rostlin. Tato adaptace pravděpodobně způsobuje jejich maskování na listech. Rosněnky mají také zelené kosti díky přítomnosti zelených žlučových solích v těle.
Rosněnky jsou noční druhy žab, přes den obvykle odpočívají na listech rostlin. Samečci jsou vysoce teritoriální a svá území si vymezují voláním. Pokud hlas majitele území neodradí rivala, může dojít k fyzickému napadení. Samečci jiným typem hlasu lákají samičky k páření v období dešťů. Následně samičky kladou vajíčka v rosolovitých obalech na kameny nebo na spodní stranu listů nad potokem. Časté bývá hlídání snůšky samečkem, ale jsou známy druhy, kde hlídají i samičky. Sameček si hlídá snůšku a zároveň láká další samičky k páření. Na jednom listu tak může hlídat několik snůšek od různých samiček. Sameček vajíčka hlídá i přes noc a zvlhčuje je vyprazdňováním močového měchýře. Z vajíčka se po několika dnech vylíhne larva, která spadne přímo do potoka, kde se zavrtá do dna. Ve vodě dokončí svůj vývoj v malou žabku.
Dospělá rosněnka Valeriova svým zbarvením napodobuje snůšky vajíček na listu. Přední část těla má žluté puntíky a malé černé tečky na zelené kůži. Jedním z hlavních predátorů vajíček jsou vosy, a pravděpodobně se tak jedná o strategii vůči těmto nebezpečným bezobratlým. Dospělý sameček dokáže ubránit svojí snůšku vajíček před nezvanými hosty, kterými si někdy zpestří i svůj jídelníček.
Žijí na stejném kontinentu
Rosněnky jsou noční druhy žab, přes den obvykle odpočívají na listech rostlin. Samečci jsou vysoce teritoriální a svá území si vymezují voláním.
Stupeň ohrožení podle IUCN:
EX – vyhynulý (Extinct), se přiřazuje druhům, u kterých zbývající exemplář zemřel nebo je pokládán za mrtvý. IUCN stanovilo rok 1500 jako předěl pro moderně vyhynulé druhy
EW – vyhynulý v přírodě (Extinct in the Wild) se přiřazuje druhům, u kterých několik jedinců v zajetí stále přežívá, ale ve volné přírodě už nežijí/nerostou.
CR – kriticky ohrožený (Critically Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí bezprostřednímu nebezpečí vyhynutí v blízké budoucnosti.
EN – ohrožený (Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí vysokému riziku vyhynutí v blízké budoucnosti.
VU – zranitelný (Vulnerable) se přiřazuje druhům, které čelí velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se podmínky nezmění.
NT – téměř ohrožený (Nearly Threatened) se přiřazuje druhům, které mohou být v blízké budoucnosti ohroženy vyhynutím, ale stále ještě nesplňují podmínky pro zařazení do stupně ohrožený.
LC – málo dotčený (Least Concern) jde o druhy, u nich jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.