Vize 2025

Soutěžní dialog

Rozšíření Zoo Liberec – Údolí ohrožené divočiny

Cílem soutěžního dialogu bylo vybrat zkušeného partnera pro hledání řešení a plánování výstavby na rozvojových plochách pro zoologickou zahradu.

Vzhledem ke složitosti zadání nejsou soutěžní návrhy konečným řešením. Jedná se o prvotní studii, která bude u vítězného týmu dále rozpracována  do podoby Masterplanu.

 

Porota:

Ing. Štěpánka Endrle
krajinářská architektura (A.3), č. autorizace ČKA 03543

Ing. arch. Jiří Plašil
autorizace se všeobecnou působností (A.0), č. autorizace ČKA 01603

Ing. arch. Petr Štefek
obor architektura (A.1), č. autorizace ČKA 03605

Ing. Květa Vinklátová
Liberecký kraj, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu

Ing. arch. Ing. Jiří Janďourek
náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor
a dopravní stavby člen Rady města a Zastupitelstva města Liberec

 

Pořadí soutěže:

  1. místo: kolektiv zpracovatelů AND, spol. s r. o. a K2N LANDSCAPE s.r.o.

  2. místo: kolektiv zpracovatelů REHWALDT LANDSCAPE ARCHITECTS a ABM ARCHITEKTI

  3. místo Masák & Partner, s.r.o. a Ateliér Krejčiříkovi

První místo

Hodnocení poroty

  1. místo: kolektiv zpracovatelů AND, spol. s r. o. a K2N LANDSCAPE s.r.o.

Organizace prostoru pomocí jednoznačného hlavního okruhu je jednoduchá, přehledná a velmi dobře zvládnutá. Okraje nové zoo se přirozeně ztrácejí v lesním porostu. Spojení nové části se stávající zoo je řešeno dřevěnou lávkou nad ulicí Sovova. Restaurace je propojená s libereckým lesem. Hospodářské zázemí je rozděleno na několik stanovišť, diskutabilní je však umístění hospodářského zázemí za amfiteátrem. Kladně hodnotíme oddělení obslužných komunikací od návštěvnické trasy i bezpečnostní řešení úniku zvířat. Řešení minimalizuje konflikt mezi obsluhou a návštěvníky zoo.

V první fázi dialogu se jednotlivé týmy zabývaly expozicí tygra. Pro úplnost uvádíme i zestručněné hodnocení této úvodní fáze: Navrhované řešení reflektuje specifika lokality, dobře s nimi pracuje a rozvíjí je. Spolu se znalostí specifik provozu zoologických zahrad, chovatelství se tak nabízí soudobé řešení expozice.

Kladně hodnotíme návrh etapizace nově navržené části zoo a „zážitek prvního dne“.

Nabízené řešení splňuje požadavky zadavatele na velmi vysoké úrovni. Kladně hodnotíme hlavní osu návštěvnické cesty propletenou odbočkami k expozicím a atrakcím a vrstvení zážitků i vytvoření centrálního palouku, který sjednocuje a organizuje prostor nové zoo. Terciární dobrodružné cesty vytvářejí další vrstvení zážitku a fyzické propojení s přírodním světlem. Tématem, které má být dále intenzivně rozvíjeno v následné spolupráci je forma drobných prvků – mobiliáře, přístřešků, vyhlídek atp. Drobné prvky by se dle hodnocení komise měly více ve svém architektonickém výrazu přiblížit stavbám 21. století a nést specifický výraz.

Tým velmi přesvědčivě pracoval s tématem krajinné imerze.

Tým prokázal výborné porozumění zadání, ne vždy však plně reflektovat připomínky zadavatele. Soutěžící prokazuje bohatou zkušenost s navrhováním zoologických zahrad, znalost problematiky a schopnost předvídat. Oceňujeme jasnost a jednoznačnost navrhovaných kroků a realistický přístup.

Druhé místo

Hodnocení poroty

2. místo

Celkově je organizace území a jeho napojení na širší okolí zvládnuté na uspokojivé úrovni. Spojení nové části se stávající zoo je řešeno dřevěnou lávkou nad ulicí Sovova. Restaurace je propojená s libereckým lesem. Hospodářský dvůr je umístěn částečně pod parkovištěm, což však nebylo zcela uspokojivě vysvětleno. Kladně hodnotíme oddělení obslužných komunikací od návštěvnické trasy a bezpečnostní řešení úniku zvířat. Řešení minimalizuje konflikt mezi obsluhou a návštěvníky zoo. Příběh a průběh návštěvy hodnotíme převážně pozitivně. Kladně hodnotíme centrální návštěvnický prostor umístěný do areálu stávajícího amfiteátru. Obvodové partie tvoří plynulý přechod do okolní lesní krajiny. Cestní síť je poněkud komplikovaná a může znamenat omezení pro budoucí rozvoj. Preferujeme umístění zážitků v rámci okruhů než na slepé stezky, kde dochází ke kolizi v pohybu návštěvníků.

V první fázi dialogu se jednotlivé týmy zabývaly expozicí tygra. Pro úplnost uvádíme i zestručněné hodnocení této úvodní fáze: Návrh expozice tygrů i předběžná rozvaha nad celým areálem vyznačuje snahu a schopnost rozumně využít znalost lokálního kontextu zakomponováním místního přírodního vodního prvku, vnímáním morfologie terénu a potenciálu výhledů. Návrh předpokládá dialog s nutností dalšího rozvoje koncepce ve spolupráci se specialisty zoologické zahrady. Budoucí návrh areálu by měl více pracovat se scénografickými momenty.

V návrhu masterplanu není pracováno s koncepcí komponování zážitku formou krajinné imerze.

Zadavatel velmi oceňuje míru spolupráce a dialogu s týmem i způsob rozvíjení návrhu.

Třetí místo

Hodnocení poroty

3. místo

Organizace území i jeho napojení na širší okolí je zvládnuté na velmi uspokojivé úrovni. Kladně hodnotíme četné analýzy území, umístění vstupu i výstupu. Spojení nové části se stávající zoo je řešeno lávkou nad ulicí Sovova, v organickém stylu se zastřešením, vytvářející symbolický a zážitkový přechod do světa lesního údolí. Restaurace s výhledem na Ještěd je propojená s libereckým lesem lesní stezkou. Hospodářský dvůr je rozdělen na několik stanovišť. Kladně hodnotíme oddělení obslužných komunikací od návštěvnické trasy i bezpečnostní řešení úniku zvířat. Řešení minimalizuje konflikt mezi obsluhou a návštěvníky zoo. Příběh a průběh návštěvy hodnotíme převážně pozitivně. K bezbariérovému překonání údolí potoka slouží subtilní lávka, vedoucí korunami stromů. Podél zábradlí jsou umístěny informační panely, které návštěvníky seznamují s lesním prostředím. V případě lávky však není hodnotící komise přesvědčena o její finanční přiměřenosti. Procházka lesní zoo nabízí komponované výhledy, zastřešené vyhlídky, oddechová místa a přírodní hrací prvky. Návrh zachovává spodní část amfiteátru pro multifunkční využití. V těsné návaznosti je umístěna budova kina, jejíž architektura evokuje přírodní skálu.

Komise postrádá v návrhu masterplanu lépe definované přirozené návštěvnické středisko a především koncepci komponování zážitku formou krajinné imerze.

V první fázi dialogu se jednotlivé týmy zabývaly expozicí tygra. Pro úplnost uvádíme i zestručněné hodnocení této úvodní fáze: Koncept je propracovaný, záměr dobře čitelný, architektonický výraz příjemný. Slabinou návrhu je kompozice uzavřená sama do sebe bez širších vazeb na okolí, atakující v několika případech chovaná zvířata.

Soutěžící ukázali dostatečnou, i když ve srovnání s ostatními týmy nejmenší míru porozumění zadání. Reflektovali připomínky i požadavky zadavatele, což ovšem ne vždy zohlednili v navazujícím návrhu. Tým zvolil strategii menší grafické názornosti a problematice se věnoval jen ve slovním popisu. Celkově zpracování potvrzuje, že tým je schopen dané zadání uspokojivě vyřešit.

Plánované projekty

Rekonstrukce a výstavba
Rekonstrukce pavilonu žiraf

Stavba z roku 1986 je v havarijním stavu některých částí.

  • úprava návštěvnické části včetně instalace nových terárií a akvária s africkými druhy živočichů
  • design simulující průchod návštěvníka z noční, tmavé a podzemní části do prosvětleného afrického dne
  • zlepšení tepelně izolačních vlastností objektu
  • rozšíření a revitalizace venkovního výběhu
  • rekonstrukce topného systému a zrušení tepelné závislosti na vedlejším pavilonu slonů
  • rekonstrukce havarijního stavu střechy

AKTUÁLNÍ STAV PROJEKTU

  • březen 2024 – nabití právní moci stavebního povolení pro Projekt rekonstrukce pavilonu a rozšíření výběhu žiraf a zeber
  • květen 2024 – dodání prováděcí projektové dokumentace
  • 4 Q 2024 – 1Q 2025  – realizace výběrového řízení na dodavatele stavby
  • duben 2025– předání staveniště, předpoklad výstavby 18 měsíců, znovu otevření na sezónu 2026
Rekonstrukce a výstavba
Rekonstrukce pavilonu levhartů

Stavba z roku 1987 nevyhovuje chovatelským podmínkám.

 

  • kompletní rekonstrukce budovy i stávajících výběhů
  • zvětšení prostoru pro chovaná zvířata a nové vybavení expozic
  • rozšíření výběhů o nové zasíťované expozice
  • vybudování zastřešených vyhlídek

AKTUÁLNÍ STAV PROJEKTU

  • Výběrové řízení na zhotovitele architektonické studie a následné projektové dokumentace.
  • Předpokládané dokončení projektové dokumentace 2025

Probíhající projekty

Rekonstrukce a výstavba
Bistro v Dětském koutku

Autor studie: ZERO ARCHITECTURE

Současné bistro nevyhovuje technicky ani kapacitně.

  • sdružení většiny nesourodých objektů v jeden
  • přírodní ráz dřevostavby zapadající do lesního prostředí
  • zázemí pro sportovce, zájmové kroužky; obsluha dovnitř i vně areálu

AKTUÁLNÍ STAV PROJEKTU

  • příprava zadávacího řízení na zhotovitele stavby; realizace po sezóně 2024, předpokládaná doba výstavby 6 měsíců

  • v listopadu 2024 byla zahájena stavba
  • předpoklad dokončení stavby duben 2025
Life4Zoo – projekt na oběhové udržitelné hospodaření s vodou

Hlavní cíle projektu:

  • snížení spotřeby vody v areálu zoo až na polovinu a zmírnění dopadu klimatických změn
  • vytvoření prototypu a návrhu, který je snadno přenositelný a inspirativní i pro další návštěvnické atrakce a areály v Evropě.
  • osvěta a informování veřejnosti o udržitelném hospodaření s vodou

V zoo bude realizován nový vodohospodářský systém, který umožní přečištění a opakované využívání odpadních vod. Jeho součástí bude mimo jiné konstruovaný mokřad s vertikálním kořenovým filtrem a kontejnerová úpravna vody využívající ultrafiltraci.

AKTUÁLNÍ STAV PROJEKTU

  • výběr zhotovitele prototypu
  • zahájení prací červenec 2024
  • předpoklad dokončení únor 2025
VÍCE O PROJEKTU
Rekonstrukce pavilonu opic
  • pavilon opic doznal v roce 2023 úprav v návštěvnické části
  • došlo k propojení některých vnitřních expozic malých opic, díky čemuž došlo ke zvětšení prostoru
  • v roce 2024 je naplánována oprava střechy, výměna oken a opravy vnitřní ubikace lachtanů, která je součástí pavilonu

AKTUÁLNÍ STAV PROJEKTU

  • únor 2024 – získáno stavební povolení
  • duben 2024 – předání projektové dokumentace pro provádění stavby hledání finančních zdrojů na rekonstrukci
  • v prosinci 2024 došlo k výměně okenních výplní
  • leden 2025 – oprava ploché střechy
  • oprava ubikace lachtanů je plánována na jaro 2025 (zhotovitel stavby je již vybrán)
Rekonstrukce Lidových sadů

Projekt Kulturně kreativní centrum Lidové sady

  • v rámci projektu dojde k rekonstrukci přízemí a 1. patra budovy
  • dojde ke zlepšení akustiky, zavedení elevace, klimatizace, bezbariérového přístupu
  • dojde k modernizaci techniky

 

Cíl projektu:

Vybudování komplexního centra pro tvorbu hudby a s tím spojených žánrů

  • produkce
  • postprodukční studio
  • zvukotěsná zkušebna
  • hudební škola
  • multifunkční místnosti

HARMONOGRAM PROJEKTU

  • zahájení stavebních prací duben/květen 2024
  • 4 Q 2025 zkušební provoz
  • leden 2026 slavnostní otevření a zahájení provozu

AKTUÁLNÍ STAV PROJEKTU

  • výběr zhotovitele stavby
  • leden 2025 – stavba probíhá dle plánu
  • předpokládané dokončení konec roku 2025

Budoucí projekty

Rekonstrukce jezera

Výrazná ztráta vody propustnou hrází.

  • náhrada starého výpustného objektu jiným typem – kašnový bezpečnostní přeliv sdružený se spodní výpustí
  • těsnění odpadní štoly s výraznými průsaky
  • odbahnění zátopy
  • z vytěženého materiálu vybudování dalšího ostrůvku pro chov lemurů
  • vybudování zimoviště pro lemury a pelikány

AKTUÁLNÍ STAV PROJEKTU

  • je připravena projektová dokumentace pro zadání stavby
  • hledání finančních zdrojů na realizaci

Hotové projekty

Rekonstrukce a výstavba
Voliéra pro papoušky nestor kea

Budova bývalých letních WC je nyní nevyužívaná.

  • vytvoření nové expozice a voliéry
  • vznik nového chovatelského zázemí
  • design a materiály vyhovující specifickým požadavkům chovu nestorů kea

AKTUÁLNÍ STAV PROJEKTU

  • Stavba dokončena – zahájení provozu v květnu 2023
Rekonstrukce a výstavba
Bistro a úprava konzumačního prostoru

Současné bistro a konzumační prostor nevyhovuje aktuálním trendům stravování.

 

  • rekonstrukce prostoru po nájemci
  • napojení na kanalizaci
  • rozložení náporu na ostatní stravování v areálu
  • reflektování současných trendů ve stravování
  • forma kontejnerového bistra

AKTUÁLNÍ STAV PROJEKTU

  • stavba dokončena, zahájen zkušební provoz červen 2023

Dotazy, názory a připomínky můžete zasílat
na: marketing@zooliberec.cz

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz