Latinsky: Dendrobates auratus

Anglicky: Green and black poison dart frog

výskyt: Střední Amerika

  • Řád: Žáby (Anura)
  • Velikost: 2,5–4,5 cm
  • Potrava: bezobratlí (hmyz)
  • Aktivita: denní
  • Biotop: tropický deštný les, horské oblasti, okraje plantáží
  • Počet mláďat: 5–8 vajíček v jedné snůšce

Pralesnička batiková je drobný druh žabky, který se vyskytuje v primárních deštných lesích nížin ve Střední Americe, a to ve státech Nikaragua, Kostarika a Panama. Obývá i část SZ. Kolumbie v Jižní Americe. Místy je rozšířená i ve vyšších horských oblastech do 1 000 m. n. m. V roce 1932 byla lidmi zavlečena na havajský ostrov Oahu, kde sloužila jako pomocná síla při snížení populace komárů. Odsud se dále rozšířila na ostrov Maui.

Pralesnička batiková vytváří řadu barevných forem (25), které se mezi sebou liší zbarvením, velikostí a dokonce i chováním. Základní forma je zelená, kdy je tělo žabky metalicky zelené s černými skvrnami. Zelená barva je však variabilní od mátové nebo smaragdové až po žlutou barvu. Dále je velmi oblíbená mezi chovateli například modrá forma nebo bronzová. Pralesnička batiková je poměrně častým zájmovým druhem v terarijních chovech po celém světě.

V Zoo Liberec chováme barevnou formu Ancon Hill, která se vyskytuje v deštných lesích na svazích hory Ancon v Panamě. Žabka je celá černá a po těle má malé zelené skvrny.

Žijí na stejném kontinentu

Pralesnička batiková vytváří řadu barevných forem (25), které se mezi sebou liší zbarvením, velikostí a dokonce i chováním.

Na chov již přispívají:

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz