Latinsky: lphobates galactonotus

Anglicky: Splash-backed poison frog

výskyt: Jižní Amerika

  • Řád: Žáby (Anura)
  • Velikost: 3–4 cm
  • Potrava: bezobratlí (hmyz – mravenci)
  • Aktivita: denní
  • Biotop: tropický deštný les
  • Počet mláďat: 4–10 vajíček v jedné snůšce

Pralesnička brazilská se vyskytuje pouze v nížinných deštných lesích Amazonské pánve v Brazílii. Zde jí spatříte poskakovat na zemi v listoví. Dává přednost místům, kde roste juvie ztepilá. Plodem juvie ztepilé jsou kulaté dřevnaté tobolky o váze až 2,5 kg. Uvnitř každého plodu je uloženo 8–25 semen. U nás jsou tato semena známá jako para ořechy. Do spadlých prázdných tobolek, ve kterých se drží voda, samečci přenáší na zádech pulce. Ti zde dokončují proměnu v malé žabky.

Tento druh, stejně jako pralesnička barvířská nebo pestrá, vytváří nejrůznější barevné formy. Izolované populace v přírodě mají každá svůj jedinečný barevný vzor. Základ těla je černé barvy, na hřbetě s červenými, oranžovými, žlutými nebo například modrými skvrnami.  V Zoo Liberec chováme oranžovou formu.

Všechny divoce žijící druhy zvířat jsou v Brazílii chráněny zákonem a jejich vývoz pro komerční účely je zakázán. Přesto je od devadesátých let 20. století pralesnička brazilská nezákonně vyvážena a prodávána do soukromých chovů po celém světě. Vzhledem k velké ploše Amazonské pánve není žabka zatím ohrožena vyhubením. Otázkou stále zůstává, jak jsou na tom jednotlivé izolované populace – barevné formy.

Žijí na stejném kontinentu

Tento druh, stejně jako pralesnička barvířská nebo pestrá, vytváří nejrůznější barevné formy. Izolované populace v přírodě mají každá svůj jedinečný barevný vzor.

Na chov již přispívají:

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz