Latinsky: Dendrobates tinctorius

Anglicky: Dyeing poison dart frog

výskyt: Jižní Amerika

  • Řád: Žáby (Anura)
  • Velikost: 3,5–6 cm
  • Potrava: bezobratlí (hmyz – mravenci, termiti, brouci)
  • Aktivita: denní
  • Biotop: tropický deštný les
  • Hmotnost: 7 g

Pralesnička barvířská, rovněž zvaná mnohobarvá, je pestře zbarvená drobná žabka, která se vyskytuje v tropických deštných lesích Jižní Ameriky, a to ve státech Guyana, Surinam, Francouzská Guyana a Brazílie. Jak napovídá její druhový název, vytváří více barevných forem (přes 40). Většina názvů těchto forem je dána lokalitami, kde byly žáby spatřeny a odchyceny. Zoo Liberec chová formu Guyana. Stejně, jako je tomu i u jiných pralesniček, je i tento druh aktivní přes den, kdy se často vyskytuje v okolí potoků.

Černo-žluto-modré zbarvení pralesnička využívá jako výstrahu (aposematické zbarvení), která má varovat případné predátory, že se jedná o jedovatou a nebezpečnou žábu. Jed, alkaloid batrachotoxin, se dostává do těla žabek z potravy, a to z některých mravenců nebo brouků z čeledi bradavičníkovití.

Samečci bývají drobnější než samičky a mají větší přísavky na prstech předních končetin. Pomáhají nosit pulce na zádech do bromélií nebo do dutin stromů naplněných vodou, kde pak pulci dokončují svůj vývin v malé žabky.

O našem chovu:
Pralesničky barvířské chová Zoo Liberec od konce roku 2022 a naleznete je v paludáriu v pavilonu tropů společně s listovnicemi.

Žijí na stejném kontinentu

Samečci bývají drobnější než samičky a mají větší přísavky na prstech předních končetin.

Na chov již přispívají:

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz