Latinsky: Oophaga pumilio

Anglicky: Strawberry Poison Frog

výskyt: Střední Amerika

  • Řád: Žáby (Anura)
  • Velikost: 1,7–2,5 cm
  • Potrava: bezobratlí (hmyz – mravenci)
  • Aktivita: denní
  • Biotop: tropický deštný les
  • Počet mláďat: 3–17 vajíček v jedné snůšce

Pralesnička drobná se vyskytuje v deštných lesích ve státech Nikaragua, Kostarika a Panama. Tento druh pralesničky je nejvíce variabilní ve zbarvení ze všech doposud popsaných druhů. Dokonce se mezi sebou mohou lišit i jedinci uvnitř jedné populace. Největší různorodost je zaznamenána na ostrovech v panamské provincii Bocas Del Toro. Každý ostrov má své unikátní barevné formy, které nespatříte nikde jinde.

Pralesnička drobná patří mezi tzv. jedovaté šípové žáby. Její toxický kožní sekret využívají indiáni při lovu. Dříve jej používali i na nepřátele během kmenových válek.

Rodové jméno „Oophaga“ pochází z řeckých slov „oon“ a „phagos“, které znamenají ve volném překladu „pojídač vajíček“. Název odkazuje na reprodukční strategii těchto drobných obojživelníků. Po nakladení snůšky vajíček samičkou je sameček následně oplodní. Poté je i zvlhčuje a hlídá. Asi po 14 dnech se z vajíček líhnou pulci. Samička je po jednom nosí na zádech do paždí bromélií. Každý pulec se vyvíjí odděleně ve svoji bromélii, protože mají mezi sebou silné sklony ke kanibalismu. Samička si dobře pamatuje, kam pulce odložila a po určité době si je obchází a do vody jim klade neoplozená vajíčka, kterými se pulci živí.

V Zoo Liberec chováme barevnou formu Bastimentos, která se vyskytuje na západní konci ostrova Bastimentos v Panamě. Žabka má výraznou oranžovou nebo červenou barvu svrchní části těla. Ta je navíc pokryta nepravidelnými malými skvrnami hnědé barvy. Spodní část těla žáby je bílá.

Žijí na stejném kontinentu

Pralesnička drobná patří mezi tzv. jedovaté šípové žáby. Její toxický kožní sekret využívají indiáni při lovu. Dříve jej používali i na nepřátele během kmenových válek.

Na chov již přispívají:

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz