Latinsky: Dendrobates tinctorius
Anglicky: Dyeing poison dart frog
výskyt: Jižní Amerika
- Řád: Žáby (Anura)
- Velikost: 3,5–6 cm
- Potrava: bezobratlí (hmyz – mravenci, termiti, brouci)
- Aktivita: denní
- Biotop: tropický deštný les
- Hmotnost: 7 g
Forma Azureus
Základní zbarvení zad a boků je citrónově žluté s jednou i více černými skvrnami na zádech. Končetiny jsou zbarveny tmavě modře. Tato forma se vyskytuje v lesích Surinamu.
Pralesnička barvířská, rovněž zvaná mnohobarvá, je pestře zbarvená drobná žabka, která se vyskytuje v tropických deštných lesích Jižní Ameriky, a to ve státech Guyana, Surinam, Francouzská Guyana a Brazílie. Jak napovídá její druhový název, vytváří více barevných forem (přes 40). Většina názvů těchto forem je dána lokalitami, kde byly žáby spatřeny a odchyceny. Zoo Liberec chová formu Guyana. Stejně, jako je tomu i u jiných pralesniček, je i tento druh aktivní přes den, kdy se často vyskytuje v okolí potoků.
Černo-žluto-modré zbarvení pralesnička využívá jako výstrahu (aposematické zbarvení), která má varovat případné predátory, že se jedná o jedovatou a nebezpečnou žábu. Jed, alkaloid batrachotoxin, se dostává do těla žabek z potravy, a to z některých mravenců nebo brouků z čeledi bradavičníkovití.
Samečci bývají drobnější než samičky a mají větší přísavky na prstech předních končetin. Pomáhají nosit pulce na zádech do bromélií nebo do dutin stromů naplněných vodou, kde pak pulci dokončují svůj vývin v malé žabky.
O našem chovu:
Pralesničky barvířské chová Zoo Liberec od konce roku 2022 a naleznete je na ZooExpo
Žijí na stejném kontinentu
Samečci bývají drobnější než samičky a mají větší přísavky na prstech předních končetin.
Na chov již přispívají:
Tibor Oravec, 2025-04/
A+K+K+S Ubry, 2025-05/
ÚČTO N+N, s.r.o., 2025-05/