O nás

Liberecká zoo je nejstarší zoologickou zahradou v České republice (i v bývalém Československu). Její začátky sahají až k roku 1904.

Dnes se Zoo Liberec rozkládá na ploše necelých 14 ha a patří ke středně velkým zahradám v Česku. Na prohlídkové trase, která měří přibližně 2 km, lze pozorovat více než 160 druhů zvířat a přes 840 jedinců z říše savců, ptáků, plazů i obojživelníků. Pouze v zoo pod Ještědem mohou  návštěvníci v Čechách spatřit například mangabeje žlutobřiché, paviány pláštíkové nebo vzácné urialy bucharské. Unikátní je i kolekce dravých ptáků, v pavilonu tropů najdete řadu zástupců asijské ptačí říše. Více než polovina chovaných druhů je zapojena do evropských záchovných programů (EEP, ESB), které pomáhají zachránit a udržet životaschopné populace ohrožených druhů právě koordinovaným chovem v lidské péči v zoologických zahradách.

Zoo Liberec je zařízení, které v mnoha směrech a různými způsoby naplňuje poslání moderních zoologických zahrad, v několika projektech si drží prvenství, má blízko k inovativním řešením a projektům.

Podporované projekty
 • Bulindi - Komunitní projekt na ochranu šimpanzů
 • Lestari - Ochrana ohrožených druhů a ekosystémů v Jihovýchodní Asii
 • Archa – záchranná stanice
 • CCBC
 • Kimboza Forest Gecko Project - Ochrana gekona modrého
 • Save-Elephants.org
 • Jeřábí život
 • Talarak
 • Ochrana dravců v Zoo Liberec
 • Kukang Rescue Program

Zoo Liberec je světově uznávaným centrem ochrany přírody – více než polovina chovaných druhů v zoo je zapojena do evropských záchovných programů (EEP, ESB), je zapojena do mnoha terénních ochranářských projektů na různých místech naší planety. Dvě koruny z každé vstupenky do liberecké zoo putují na ochranu ohrožených zvířat a biodiverzity především v oblasti Indonésie, Filipín a střední Afriky. Tyto peníze pomáhají slonům, zebrám bezhřívým, outloňům, zoborožcům, mořským želvám, sambarům, prasatům visajánským či indonéským zpěvným ptákům.

ZOO EXPERTNÍ, VĚDECKÁ A POKROKOVÁ

Silnou stránkou celé zahrady je její tým  – mezi zaměstnanci jsou nejen obětaví milovníci zvířat, ale i odborníci na řadu zoologických  oblastí, kteří pracují  jako kurátoři ptáků, kopytníků, opů, jsou členy různých mezinárodních komisí, přednáší na vysokých školách. Ambicí zahrady je stát se v budoucnu i uznávaným vědeckým pracovištěm. Z několikaleté spolupráce se společností  Hartvario již nyní vznikají zajímavé projekty (měřící čidla na zelených střechách v areálu zoo, simulace inkubace ptáků…).

Zoo nezapomíná ani na komfort svých návštěvníků, který je zároveň šetrný k životnímu prostředí – například v otázce obslužnosti pokladen a prodeje elektronických vstupenek, nabídce elektronických informačních kanálů nebo nabídce nástrojů pro sponzory a partnery. Nové technologie a vědecký pokrok mají v Liberecké zoo dveře otevřené.

 • Pavučina
 • EAZA
 • WAZA
 • IZE
 • UCSZOO

Pro každou zoologickou zahradu je životně důležitá spolupráce a komunikace s podobnými zařízeními v rámci republiky, Evropy i světa. I proto je Zoo Liberec členem různých profesních sdružení.

Zoologická zahrada Liberec není jen zoo...

ZOO POMÁHAJÍCÍ

Pod Zoo Liberec spadá také Centrum pro zvířata v nouzi ARCHA. Toto centrum slouží nejen jako útulek pro zatoulaná, nechtěná či týraná domácí zvířata, ale i jako záchranná stanice, která poskytuje pomoc volně žijícím zvířatům v nouzi. Každý rok přijme a ošetří více než 1000 zraněných zvířat, která by bez péče záchranářů nebyla schopna ve volné přírodě přežít.

Centrum pro zvířata v nouzi ARCHA

SEV DIVIZNA

ZOO VZDĚLÁVACÍ

Jedním z poslání zoologických zahrad je i vzdělávání a environmentální výchova – středisko ekologické výchovy při Zoo Liberec DIVIZNA, jejímž prostřednictvím tento svůj úkol zahrada plní, patří ve svém oboru v celostátním měřítku k nejlepším. Nabízí řadu zajímavých vzdělávacích projektů a programů pro žáky i jejich učitele. Nápaditost a smysluplnost jejich práce ocenil i poslední screening Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA).

ZOO KULTURNÍ

Liberecká zahrada je unikátní i v tom, že vlastní Kulturní a společenské centrum Lidové sady včetně  Dětského koutku. Sál v Lidových sadech je vhodný pro výstavy, koncerty, divadla, plesy, přednášky, disponuje i dalšími sály a salonky nebo učebnami. Je tedy skvělým zázemím nejen pro hudební kursy a různé pohybové aktivity, ale i pro takové akce, jako je Veletrh dětské knihy nebo ANIFILM – festival animovaných filmů přestěhovaný do Liberce v roce 2020 z Třeboně.

Lidové sady

Běh okolo zoo

ZOO SPORTOVNí

Areál zahrady je situovaný v okrajové části Liberce, která poskytuje zajímavý terén pro sportovní aktivity, pro sportovce je lákavá i samotná zoo. Ta poskytuje prostor nejen pravidelným charitativním běhů (Běh okolo zoo), ale zázemí pro sólové rekreační sportování. V samotné zoo je také umístěn kontrolní bod pro orientační běžce.

ZOO EKOLOGICKÁ

Šetrnost a ohleduplnost k životnímu prostředí je logickou strategií každé zoologické zahrady. Liberec není výjimkou – v celém areálu, ve všech úsecích, provozech a kancelářích se třídí odpad. Všechny gastro provozy se vyhýbají přípravě potravin na  palmovém  oleji.

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz