Zoo Liberec je hlavním partnerem neziskové organizace Save-elephants, z. s., která od roku 2012 bojuje pro ochranu obou druhů afrických slonů – savanových a pralesních. V terénu střední Afriky provádějí členové spolku a místní partneři řadu opatření, která zvyšují šanci slonů i dalších druhů divoce žijících živočichů na přežití. 

Save-elephants založil s přáteli a kolegy přírodovědec a cestovatel Arthur F. Sniegon, který v centrální Africe od roku 2012 dlouhodobě působí. Při samém vzniku organizace na kole a na kajaku procestoval bezmála 6000 km těmi nejzapadlejšími oblastmi Kamerunu, Gabonu, Konga, Demokratického Konga, Středoafrické republiky a Čadu aby poznal, zdokumentoval a následně se pokusil změnit temnou realitu pytláctví slonů pro jejich kly. Od té doby se spolek podílí zejména v Kongu, Čadu a Kamerunu jak na protipytláckých aktivitách, tak i zmírňování konfliktu mezi slony a lidmi o zdroje a částečně i na osvětě. Hlavními projekty minulých let byla příprava jednotek detekčních psů zaměřených na vyhledávání pašované slonoviny, munice, trofejí ze zvířat (levhartí kůže, luskouní šupiny) a zejména tzv. bushmeatu – masa zvěřiny. Kromě toho podniká spolek rovněž utajená vyšetřování černého obchodu se slonovinou a jinými ilegálními produkty a stál při iniciaci několika zatčení a odsouzení pytláků a především překupníků. Biomonitoring savců deštného pralesa v Kongu má nejen výzkumný cíl, ale také se snaží o potírání pytláctví a ochranu daného území před dalšími negativními vlivy pronikání lidské infrastruktury. Na africkém venkově provádí spolek opatření na ochranu polí malozemědělců před slony a nově i hrochy. Mimo jiné se zde využívá metoda včelích úlů. Save-Elephants zprostředkovává díky síti podporovatelů a partnerů i podporu terénních hlídek a ochránců darovaným vybavením, oděvy, horskými koly či elektronikou. Dlouhodobě také s experty z ČR hledá možnosti zapojení nových technologií do ochrany slonů (projekt Chytrého obojku) či výroby dokonalejších šipek pro uspávání slonů během výzkumných a ochranářských akcí. 

Z původních mnoha milionů slonů dnes přežívá v Africe méně než 400 000 jedinců (obou druhů) a jejich počty nadále klesají. Zejména sloni pralesní jsou na většině míst kriticky ohroženi přímým lovem. Ročně padnou za oběť ilegálním aktivitám až desítky tisíc slonů a hrozí, že v horizontu dekády či dvou zmizí z naprosté většiny areálu, kde se dosud vyskytují. Hlavní motivací pytláctví je honba za slonovinou. Ta je i přes mezinárodní zákaz obchodování v rámci CITES na černém trhu velmi ceněnou komoditou. Na žebříčku poptávky o slonovinu vedou asijské státy jako Čína, Vietnam, Japonsko i další. Zatímco pytlák získá ze zabitého slona několik tisíc korun a mnohdy i méně, v Asii se za jediný kilogram slonoviny platí i přes 3000 USD. Ve světle světové pandemie koronaviru i tvrdších zákazů s obchodováním v Číně se situace v poslední době mění, ale není dosud zcela jasné, jaký efekt to na sloní populace v Africe bude dlouhodobě mít.

Zapojení Zoo Liberec do podpory aktivit spolku Save-Elephants spočívá v několika rovinách: koordinátor spolku Arthur F. Sniegon má u Zoo Liberec v posledních letech částečný úvazek. Zoo se kromě toho aktivně podílí na mediální, materiální a finanční podpoře spolku – pomáhá organizovat osvětové a fundraisingové akce pro veřejnost, opakovaně podporují terénní aktivity darovaným vybavením a tvoří mezičlánek mezi většími sponzory a ochranáři. V minulosti byla Zoo Liberec klíčová pro výcvik a nasazení českých detekčních psů v Kongu, pro jejichž trénink poskytla jak biologický materiál, tak i poradenství a finance.

Více o problematice ochrany slonů můžete vidět v tomto videu

Film „Zde jsou sloni“ koordinátora Save-Elephants Arthura Sniegona

Více na webu Save-Elephants.org

číslo účtu: 8020612/0800
variabilní symbol: 81200009

Chci podpořit projekt

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz