Program na ochranu outloňů na Sumatře

 

Hlavním záměrem záchranného programu Kukang je boj proti nezákonnému obchodu s divokými zvířaty a ochrana zejména outloně váhavého (Nycticebus coucang) a outloně sumaterského (Nycticebus hilleri) na ostrově Sumatra v Indonésii. V provincii Severní Sumatra tak v roce 2014 začalo vznikat záchranné a rehabilitační centrum pro zabavené outloně s cílem navracet je zpět do divočiny. Toto centrum má místním úřadům pomoci při vymáhání zákonů na ochranu zvířat. 

Nedílnou součástí ochrany místních ohrožených druhů zvířat je však také práce s místními komunitami, a to hned na několika úrovních. Důležité je vzdělávání místních dětí, v nichž je rozvíjen kladný vztah k přírodě. Kukang program díky podpoře Zoo Liberec provozuje v blízkosti záchranného centra anglicko-environmentální školu, kde třikrát týdně odpoledne zdarma učí místní děti angličtinu a environmentální výchovu. Kromě toho byly pro děti vybudovány také dvě environmentální knihovny. Aby o problematice ilegálního obchodu nejen s outloni byla informována i široká veřejnost, program organizuje kampaně a přednášky na školách jak v Indonésii, tak v České republice. Na podporu zvyšování povědomí veřejnosti o outloních jako nevhodných domácích mazlíčcích vznikla internetová kampaň s názvem „I Am Not Your Toy!“ (v překladu „Nejsem tvoje hračka!“). Jejím hlavním nástrojem je video, které má širokou veřejnost odradit od pořízení outloně jako mazlíčka a ukázat, že tzv. „roztomilá“ videa s outloni podporují jejich utrpení a nelegální obchod. Video a další materiály kampaně lze nalézt  ZDE.  

Program se rovněž snaží řešit konflikty lidí s divokými zvířaty, kdy pracuje s indonéskými farmáři žijícími na okrajích lesů. Jako výsledek této práce vznikla brožura, která farmářům přibližuje druhy zvířat v jejich okolí a ukazuje jim možnosti, jak proti těmto zvířatům chránit úrodu, aniž by je museli zabíjet. Brožura je k dispozici ke stažení ZDE.

Dalším projektem, jehož vznik se datuje již do roku 2018, ale který byl oficiálně spuštěn v roce 2020, je „Kukang Coffee“ – příběh kávy, která chrání přírodu. V rámci tohoto projektu vznikla komunita farmářů, kteří pěstují kávu šetrně k životnímu prostředí. Tu pak od nich záchranný program Kukang odkupuje za vyšší cenu, než jakou by dostali na běžném trhu. Na oplátku farmáři dodržují a dále prosazují zákaz lovu chráněných druhů zvířat v nedalekém pralese, a sami se tedy stávají ochránci přírody. Projekt Kukang Coffee je koordinován dnes již bývalými pytláky, které za tímto účelem záchranný program Kukang zaměstnal a kteří mimo to také působí jako terénní asistenti programu. Na podporu projektu a jako způsob osvěty veřejnosti o outloních a dalších ohrožených zvířatech Sumatry pak vznikla speciální „ochranářská“ kavárna Kukang Coffee v Ústí nad Labem. Více ZDE.

Zcela klíčovou roli při vzniku Kukang programu v roce 2014 i v průběhu dalších let hrála a stále hraje podpora zoologických zahrad, bez nichž by tyto aktivity nebyly vůbec možné. Kromě Zoo Liberec je to především Zoo Ostrava a Zoo Olomouc, dále také Zoo Hodonín, Zoo Na Hrádečku, polská Zoo Wroclaw (DODO Foundation), německá NaturZoo Rheine a nizozemská Ouwehands Zoo (Ouwehands Zoo Foundation)

 

Více o Kukang programu naleznete na www.kukang.org

Chci podpořit projekt

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz