Záchranná stanice v rámci centra ARCHA při Zoo Liberec poskytuje pomoc handicapovaným volně žijícím zvířatům, tj. takovým jedincům, kteří jsou v důsledku zranění, nemoci či jiných okolností dočasně či trvale neschopni přežít ve volné přírodě.  Zaměstnanci Centra se také snaží operativně řešit každodenní problémy společného soužití lidí a volně žijících zvířat. 

Centrum zajišťuje:

  • odchyt handicapovaných volně žijících zvířat na Liberecku, Jablonecku, Frýdlantsku, Tanvaldsku, Turnovsku a Železnobrodsku
  • odborné ošetření a léčbu zraněných a nemocných živočichů 
  • rekonvalescenci a potřebnou rehabilitaci volně žijících zvířat 
  • vypouštění uzdravených jedinců zpět do přírody 
  • odchov nalezených opuštěných mláďat a jejich navracení do přírody 
  • důstojné podmínky pro dožití trvale handicapovaným zvířatům 

Kam se obrátit v případě nálezu volně žijícího živočicha v nouzi?

Tel: +420 728 040 610

Území působností: Liberec, Jablonec n. N., Frýdlant, Tanvald, Turnov a Železný Brod

 

Ročně centrum přijímá cca 1000-1500 zvířat. Nejčastěji se jedná o ptáky (zraněné či ptáčata), poraněné srny, netopýry a pozdní ježčí mláďata. Dostávají se k nám také uniknuvší exotičtí mazlíčci (želvy, papoušci, fretky atd.), které se snažíme vrátit majitelům nebo nabídnout do osvojení.

Provoz stanice zajišťují tři zaměstnanci na směnném provozu, kteří musí zvládnout veškeré odchyty a péči o umístěná zvířata (včetně sezónního nočního kojení mláďat).

Financování provozu stanice je velmi obtížné vzhledem k tomu, že se jedná o činnost dobrovolnou a nikde není zakotvena povinnost státu či územně-správních celků na ni přispívat. Pomoci centru můžete i vy formou darů a sponzorských příspěvků.

Chci podpořit projekt

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz