Co jste si (možná) mysleli,
ale není to pravda

Živočišná říše je opředena řadou mýtů a polopravd. Zvířatům vždy byly, jsou a budou přisuzovány vlastnosti či schopnosti, které by se jim sice mnohdy hodily (například skladování vody ve velbloudích hrbech), ale které často odporují nejen logice, ale někdy i fyzikálním zákonům. Pojďme se na některé z nich podívat.

My jen tak vypadáme, jsme ale hodní

Asi nejhůř ohledně předsudků a nespravedlivě přisuzovaných vlastností je skupina zvířat, které mají tu smůlu, že obývají temná, vlhká a nepříjemná zákoutí, nebo jim lidé přisuzují démonické vlastnosti kvůli vzhledu (nejsou to zrovna roztomilá koťátka).

 

Netopýři

Nezamotávají se do vlasů!
Za prvé – proč by to dělali? Za druhé – nejen, že nejsou slepí, jak se o nich říká, ale především jsou vybavení echolokací, díky které vědí, že je před nimi překážka.

Nesají lidem krev!
Pozor neplést si netopýry s upírem. V Jižní
a Střední Americe sice žije druh netopýra, který se dokonce jmenuje upír obecný (Desmodus rotundus) a živí se krví, ovšem jedná se o krev živočichů, nikoliv lidí a rozhodně není zaznamenán případ, že by tímto způsobem vysáli člověka.

Krysa

Nedorůstají velikosti kočky!
Krysa obecná (Rattus rattus) váží ani ne půl kila, některé zdroje dokonce uvádí 250 gramů, oproti tomu kočky většinou váží od 3,5 kg. Existují sice krysy obrovské (Cricetomys gambianus), které mohou mít kolem 2,5 kilogramů, na tu ale v našich končinách nenarazíte, obývá převážně subsaharskou Afriku. Kromě toho mají výrazné lícní torby a připomínají tak spíše křečky.

Nejsou to špindíry lezoucí z kanálu!
Krysy nežijí v kanálech, jak se obecně traduje, ale naopak vyhledávají suchá a teplá místa. Na krysu ale u nás jen tak nenarazíte. Pokud vidíte hlodavce, který leze z kanálu, jedná se s největší pravděpodobností o potkana. A co se týče hygieny, tak krysy o sebe pečují podobně jako kočky.

Proč nám nadáváte?

Některé druhy zvířat to dokonce dotáhly až do nadávek a staly se synonymem ne zrovna lichotivých vlastností. Co na tom, že skutečnost je někde jinde.

„Ty jsi ale osel!“
Ušatý kopytník je jednou z největší obětí, co se týče mýtů. Líný, hloupý, paličatý a bůhvíco ještě. Osly přitom lidé už tisíce let využívají k práci, a to i hodně náročné, což o jeho hlouposti zrovna nesvědčí. V některých nejstarších kulturách byli dokonce uctíváni. Jeho tvrdohlavost je často způsobem obrany, když se mu něco nelíbí, tak s ním prostě nehnete.

„Špinavý jako prase.“
Podobně postiženým druhem zvířat je prase domácí. Také jemu bývá přisuzována lenost a nedostatečná hygiena. Paradoxně prase patří k velmi čistotným zvířatům. V bahně se válí proto, aby se ochladilo a zbavilo parazitů. To, že v domácích chovech vypadá, jak vypadá, je dáno nevalnými podmínkami, v nichž žije. A ani o lenosti nemůže být řeč, když to potřebuje, umí být pořádně aktivní (zvláště, když se jedná o žrádlo). Kromě toho dokáže pěkně rychle běžet, až 20 km/h.

Mýtů (a také vyložených nesmyslů) o zvířatech je samozřejmě mnohem více, takže už jen ve stručnosti:
  • Velbloudi opravdu nemají v hrbech uskladněnou vodu (byť by se jim to hodilo), jedná se o zásoby tuku (ty se jim samozřejmě hodí taky).
  • Pštros neschovává hlavu do písku. Co bys z toho taky měl… Skloněnou hlavu mívá, protože hledá oblázky, které polyká kvůli lepšímu trávení.
  • Kočka opravdu nedopadne vždy na všechny čtyři. Kočky mají sice pružnou páteř a umí skvěle doskočit. Ne vždy se to ale podaří, takže to pro jistotu nezkoušejte a neházejte kočky z osmého patra.
  • Pes nevidí černobíle. Svět pro něj sice není tak barevný jako pro člověka, ale několik barev přece jen rozlišuje.
  • O lvu se sice říká, že je králem zvířat, ale mezi kočkovitými šelmami není největší. Přestože samci mohou vážit úctyhodnou čtvrt tuny, na tygra ussurijského nemají, ten váží přes 300 kilogramů.
  • Chameleon se umí barevně přizpůsobovat prostředí, ale nečekejte, že vám před růžovou zdí zrůžoví. Jeho „přebarvovací“ schopnosti jsou omezené, na život v přírodě ale dostačující.
  • Sovy sice vypadají díky svému stoickému výrazu moudře, mezi ptáky ale rozhodně nepatří k nejchytřejším. Co se týče inteligence, trumfne je například papoušek nestor kea, který umí používat jednoduché nástroje.
  • Sloni nedupou! Je to při jejich několikatunové váze neuvěřitelné, ale sloni se pohybují velmi tiše. Našlapují totiž jen na konce prstů, zbytek chodidla je podložen vazivovým polštářem.
weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz