Vážení přátelé,
dovolte mi uvést páté číslo čtvrtletníku Avízoo přinášející informace ze života Zoo Liberec. Tedy zoologické zahrady, ARCHY, Divizny a Lidových sadů.
Hlavním tématem tohoto čísla je chov dravých ptáků. Po právu a velmi aktuálně hned z několika důvodů. Lze-li v liberecké zoo hovořit o nějaké skupině zvířat jako tradičně a úspěšně chované, je to skupina dravých ptáků. Její chov v Liberci má dlouhou tradici, mnoho u nás odchovaných mláďat bylo vypuštěno zpět do volné přírody a dlouholetou praxí nabyté zkušenosti naši chovatelé předávají dál.
Nová chovatelská sezóna začíná tradičně již na sklonku předchozího roku, kdy v období kolem Vánoc snášejí svá první vejce orlosupi bradatí. Tak tomu bylo i loňského prosince a letos v únoru se vyklubala na svět dvě životaschopná mláďata, která krmí na hnízdech oba naše chovné páry. S napětím budeme očekávat, jak se podaří odchovy i v dalších evropských zoologických zahradách a zda u nás odchovaní ptáci posílí záložní populaci v jiných spolupracujících zoo nebo zda budou zařazeni do vypouštěcího programu a jejich budoucím domovem se stanou evropské velehory v Rakousku, Francii nebo ve Španělsku.
Ale reintrodukce, tedy vypouštění dravců zpět do přírody, není jediným způsobem, kterým pomáháme zvyšovat počty dravých ptáků ve volnosti.
Dravým ptákům z Libereckého kraje v ohrožení pomáháme ve stanici pro handicapované živočichy, jež je součástí ARCHY. Zraněná káňata, poštolky, motáci a další druhy dravců jsou v ARŠE léčeni, rehabilitováni, a pokud to jejich stav dovolí, vypouštěni zpět do přírody.
Ani tím ale naše práce s dravci nekončí. Před několika lety jsme navázali spolupráci se záchranným chovatelským centrem pro orly opičí na filipínském ostrově Mindanao (Philippine eagle foundation, Davao). Jedná se o unikátní zařízení snažící se zvrátit komplikovaný osud ikonického orla, který byl v roce 1995 prezidentem jmenován národním ptákem Filipín a před nedávnem se dostal i na bankovky s nominální hodnotou tisíc peso, kde vystřídal podobizny tří hrdinů z období japonské okupace. Pracovníci Zoo Liberec záchranné centrum několikrát navštívili a v letošním roce, v době vrcholící chovatelské sezóny dravců v Liberci, k nám přijedou dva filipínští chovatelé. Snahou je předat si co nejvíce zkušeností s odchovem orlů, a zabezpečit tak ptáky pro posílení oslabené volně žijící populace orla opičího na Filipínách.

Přeji Vám příjemné čtení.

David Nejedlo

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz