Co se událo

Úsek dravců hlásí mláďata

Nejvíce novinek se v prvních měsících tohoto roku událo na úseku ptáků, především dravců. V únoru se vylíhla hned dvě mláďata kriticky ohrožených orlosupů bradatých. Oběma se daří, první dny je krmili chovatelé, teď už jsou obě u svých rodičů.

V pavilonu tropů se usídlil chechtavý Jack

Chechtavý Jack je přezdívka nového obyvatele pavilonu tropů. Vysloužil si ji ledňák obrovský díky nezaměnitelným zvukům, které umí vydávat. Jeho původní domovina je až na druhém konci světa, v Austrálii a na Novém Zélandě, kde patří k ikonickým zvířatům podobně jako klokan nebo ježura.
V pavilonu tropů se usídlila nově také poštolka vrabčí, která patří k rozšířeným ptákům v Severní a části Jižní Ameriky. Zatímco ledňáci jsou k vidění ve voliéře, poštolky jsou v pavilonu volně a oblíbili si centrální strom.

Do Liberce dorazili vzácní a kriticky ohrožení supi afričtí

Úsek dravců se od února může pochlubit i dalším vzácným přírůstkem. Díky dlouholetým zkušenostem
a úspěchům se podařilo rozšířit kolekci těchto ptáků o vzácné supy africké. Chovný pár, který liberecká zoo získala, pochází ze soukromé sbírky německého chovatele. Liberecká zahrada je v Česku momentálně jediná zoo, která tyto kriticky ohrožené dravce chová. Supi afričtí byli do uzávěrky v zázemí, až se zadaptují na nové prostředí, budou přesunuti do expoziční části. (Více o těchto vzácných dravcích se dočtete na straně 6).

Přijela nová panda

Z německé Opel zoo přicestoval do Liberce samec pandy červené. Stalo se tak na doporučení koordinátora záchovného programu EAZA. Po krátké aklimatizaci proběhlo seznámení s jeho novou partnerkou, která v liberecké zoo odchovala už dvě mláďata. První setkání proběhlo v klidu, bez známek agrese, a všichni tak doufají v bezproblémové soužití.

Ornitolog z liberecké zoo na prezidentské večeři

Díky naší dlouhodobé spolupráci na záchraně ohrožených druhů zvířat z Filipín byl náš zoolog Jan Hanel pozván prezidentem Petrem Pavlem na slavnostní večeři na Pražský hrad! Slavnostní událost se konala 14. března při příležitosti návštěvy filipínského prezidenta Ferdinanda R. Marcose, který se zúčastnil slavnostního večera i se svou chotí a doprovodem.
Jan Hanel a Zoo Liberec úzce spolupracují s tamní ochranářskou organizací @Philippine Eagle Foundation a společně usilují o záchranu největšího orla světa, orla opičího, který byl zvolen národním ptákem Filipín a z volné přírody byl již téměř vyhuben. Vypadá to, že spolupráce bude v budoucnu ještě intezivnější.

Architekti už „kreslí“ Údolí ohrožené divočiny

Práce na projektu nové části zoo s názvem Údolí ohrožené divočiny opět o kus pokročily. V únoru zoo vypsala soutěžní dialog na vytvoření architektonicko-krajinářské studie. Ta přinese vizualizovanou ideu o tom, jak bude toto území vypadat. Úkolem pro architekty je mimo jiné vytvořit plán budoucího rozvoje zoo na tomto novém území, jeho propojení se stávajícím areálem i navrhnout novou expozici pro tygry ussurijské. V budoucnu by zde kromě nich měli najít domov například i medvědi, vlci, sněžní levharti nebo chladnomilné druhy opic a kopytníků. 

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz