Letos v září uběhlo deset let od chvíle, kdy se do liberecké zoo začalo vstupovat novým vchodem. Jednalo se o velkou změnu, která zpočátku nebyla přijata právě nadšeně. Postupem času si ale návštěvníci zvykli a dnes si řada z nich ani neumí představit, že by byl vchod jinde. Pojďme se při té příležitosti ohlédnout, kudy vlastně za dobu existence zoo do ní návštěvníci vstupovali.

Začneme trochu netradičně – od konce. Současný vstup je v pořadí třetí, kterým se do zoo za dobu její existence vcházelo. Není divu, že když se nová budova v září roku 2014 otevřela, byli dlouholetí návštěvníci rozladěni. Ten předešlý, v dolní části zahrady, sloužil téměř čtyřicet let a vzhledem k tomu, že byl na opačné straně areálu, musela se kvůli novému vchodu významně upravit i návštěvnická trasa. I přes tyto komplikace ale nový vchod přinesl nejen zoo, a hlavně návštěvníkům řadu výhod. Vstupenky si mohli zakoupit v pohodlí pod střechou, ten, kdo si je pořídil online, nemusel už stát ve frontě, která se dříve v nejvytíženějších dnech vinula až téměř k jezírku. Někteří také jistě ocenili snadnější (a kratší) přístup jak z parkoviště, tak ze zastávky tramvaje. A koneckonců i to, že si v nových prostorách mohli koupit suvenýr a získat informace, a nečekal je jen lístek vystrčený z okénka, bylo vítaným benefitem. V nových prostorách se našlo místo i pro velký skleněný strom biodiverzity, který se tyčí uprostřed haly a který upozorňuje, jak na křehkost přírodní rovnováhy, tak na jeden z hlavních úkolů zoo, a to ochranu přírody.

Mrhání penězi?

Řada lidí se už v době stavby nového vchodu pozastavovala také nad tím, proč zoo peníze raději neinvestuje do některých zastaralých pavilonů zvířat. Tomu se nelze divit, v tehdy už dlouhodobě podfinancované zoo by bylo z čeho vybírat. Nový vchod však byl součástí většího projektu s názvem Centrum aktivního odpočinku Lidové sady a investovat např. do výběhu pro zvířata tak nebylo možné. Součástí projektu byla ale také stavba administrativní budovy v dolní části zahrady, tedy pavilonu ZooExpa. Důstojného zázemí se tak po mnoha letech dočkali i někteří zaměstnanci zoo, kteří do té doby sdíleli šatny mimo jiné se sarančaty. Momentálně je v budově kromě kanceláří, také kuchyň pro zvířata, zázemí pro ptačí líhně a především dvě nové expozice – tropických žabek (od loňska) a ještěrů, která byla otevřena před pár týdny. V dohledné době by zde měla přibýt také další terária.

Roky čekání

Přestože budova na místě současného ZooExpa byla už značně přežilá a nevyhovující, byly doby, kdy i na ni se zoufale čekalo. V sedmdesátých letech zoo už akutně postrádala zázemí pro své pracovníky. Na stavbu si ale museli tehdy počkat několik let.
V roce 1973 byla potvrzena studie a investiční úkol,
o rok později prováděcí dokumentace, samotná stavba byla dokončená až na konci roku 1977, kdy ale ještě nebyly hotové práce v interiérech. Součástí administrativní budovy byly kromě kanceláří, zázemí pro zaměstnance, přednáškového sálu, hostinských pokojů pro ubytování zoologů ze zahraničí také nový, v té době reprezentativní vchod. Pro zoo to znamenalo velkou změnu po několika desítkách let.

Zum Tiergarten

Do té doby je doložen už jen jeden vchod. Ten byl v místech, kde je dnes cukrárna Čapí hnízdo. I tento domek má za sebou velmi dlouhou historii, o té se ale rozepíšeme jindy. Teď nám bude stačit, když si připomeneme, že i zde byly nějakou dobu zřízeny pokladny. Na první vchod do zoo původně upozorňoval pouze rozcestník na Masarykově třídě. Protože jej ale tehdejší vedení zoo považovalo za nedostačující, byl v roce 1926 nahrazen bránou, která zde stojí dodnes. V roce 2020 ji město Liberec nechalo opravit, takže se na ní opět krásně skví název Zum Tiergarten. Tento vchod používali návštěvníci zoologické zahrady vůbec nejdéle, více než sedmdesát let. Uvidíme, zda ten poslední, současný, jej překoná.

Další články

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz