Víte, jak se klube na svět orlosupí mládě? Jak zabránit velbloudům, aby si neokusovali příbytek? Nebo jak se operuje lvice? O tom a mnohém dalším vypráví každou druhou středu v měsíci v pavilonu ZooExpo hlavní zoolog Luboš Melichar a zoolog úseku ptáků Jan Hanel v pořadu ZooObjektiv. Bez obalu, bez příkras a s co největší upřímností popisují každodenní život v zahradě a shrnují, co se za daný měsíc událo. Někdy je jejich povídání veselé, někdy smutné, jindy až neuvěřitelné… U příležitosti jubilejní, desáté sezóny jsme se na ZooObjektiv a jeho historii zeptali Luboše Melichara.

Proč vlastně ZooObjektiv vznikl?
Především jsme s Honzou Hanelem chtěli lidem představit, co v zoo děláme. Neměli jsme žádnou inspiraci, ani velké ambice. Mělo jít o jednorázovou záležitost. Postupně ale z toho vznikl seriál, který s tím, jak vypadá teď, neměl zase tolik společného. Dokonce se za něj platilo. Teď říkám s nadsázkou, že tam chodili tři lidé – naše matky a jedna vytrvalá paní. (smích)

Postupně si vás ale lidé našli…
Pomohlo přestěhování z Experimentálního studia do pavilonu Zooexpo. Pro lidi byl bonus, že jsou přímo v zahradě, a to nám hodně pomohlo. Taky jsme s Honzou museli rychle překopat původní koncept, kdy jsme se ze začátku snažili tvářit „profesorsky“ a chrlili data, a to nikoho moc nebavilo. Takže jsme povídání odlehčili, což byla přirozenější poloha i pro nás, a najednou začali lidi chodit.
To ale neznamená, že se vyhýbáte těžším tématům?
To rozhodně ne. Otevíráme i nepříjemná témata. Ničemu, co se týká zvířat a jejich chovu, se nevyhýbáme. Vysvětlujeme, proč a na co hynou. Je přece nemožné, aby při takové koncentraci života na těch našich 14 hektarech (rozloha liberecké zoo, poz. red.) smrt absentovala. Vše ale zasazujeme do kontextu, takže i když jsme zde měli například aktivisty, nikdy se na veřejnosti neobjevilo nic škodlivého, protože vlastně nebylo co. Samozřejmě se raději chválíme, ale když se nám něco nepovede, přiznáme se k tomu. A troufnu si říct, že i přes to, že některé naše příběhy nemají dobrý konec, nechodí od nás lidé v depresi.

Bude někdy Zoobjektiv online?
Takové nápady už tady byly a zavrhli jsme je. Hlavní myšlenkou je, že se u nás lidé dozví informace, které se nikde nedočtou. Tím je náš pořad unikátní, takhle můžeme být živelní, improvizovat, reagovat na publikum. Kdybychom mluvili na kamery, o všechno tohle bychom naše diváky připravili. A myslím, že i to je důvod, proč na nás chodí. Můžou se zeptat prakticky na cokoli – proč je Bala ve výběhu sama, proč končíme s chovem bílých tygrů a podobně. Je to také dobrá platforma dovysvětlit i větší témata, na která už třeba v médiích není prostor. Každý, koho něco zajímá, se nás může přijít doptat.

ZooObjektiv
Koná se každou druhou středu v měsíci v pavilonu ZooExpo od 18 hodin. Pořad je zdarma,

před začátkem akce je otevřen boční vchod
u pavilonu.

Uvádí ho vždy hlavní zoolog Luboš Melichar
a kurátor chovu ptáků Jan Hanel.

Povídání doprovází fotografie, videa, někdy
i praktické ukázky (např. návštěva líhně dravců nebo připravované expozice).

Konec je mezi 19.30 a 19.45
(podle množství dotazů).

Další články

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz