- Řád: Sudokopytníci (Artiodactyla)
- Velikost: 100 cm v kohoutku
- Potrava: býložravec (tráva, listy, pupeny, mech, lišejníky)
- Aktivita: denní
- Biotop: hory a horské oblasti
- Počet mláďat: 1–2
- Hmotnost: 45–80 kg
- Doba březosti: 180–190 dní
Kozorožec dagestánský obývá horský terén Kavkazu v nadmořských výškách 800–4 000 m. Na zimu sestupuje níže do údolí.
Kozorožec má tmavě ořechovou barvu srsti, která se v létě zesvětluje. Nejnápadnějším znakem kozorožce jsou jeho mohutné rohy obloukovitého tvaru. U samců bývají dlouhé až 90 cm, u samic dosahují maximální délky 30 cm. V kohoutku je kozorožec vysoký okolo jednoho metru, celková délka těla je 130–150 cm a hmotnost 45–80 kg. Typickým znakem samců je až 15 cm dlouhá bradka.
Po většinu roku žijí obě pohlaví odděleně. Samci i samice vytváří stáda v počtu 10–20 jedinců. Samci zpravidla obývají i vyšší horská místa. K páření dochází mezi listopadem a lednem. V průběhu května a června se po šestiměsíční březosti rodí jedno mládě, vzácně dvě.
Kozorožci jsou aktivní ve dne, avšak během horkých měsíců přes den odpočívají ve stínu a za potravou chodí brzy ráno, v pozdním odpoledni a večer. Živí se spásáním trávy, listy a pupeny stromů. V zimě vyhledávají mech nebo lišejníky.
Neúměrný lovecký tlak a ilegální odstřely jsou příčinou rozdrobení populace kozorožců do mnoha malých izolovaných částí v místech jejich výskytu.
Zapojen do programu ESB.
O našem chovu:
Zoo Liberec chová kozorožce dagestánské od roku 1961. Prvními chovanými jedinci byli samec a dvě samice, kteří dorazili ze Zoo Moskva.
Žijí na stejném kontinentu
Zoo Liberec chová kozorožce dagestánské od roku 1961.
Stupeň ohrožení podle IUCN:
EX – vyhynulý (Extinct), se přiřazuje druhům, u kterých zbývající exemplář zemřel nebo je pokládán za mrtvý. IUCN stanovilo rok 1500 jako předěl pro moderně vyhynulé druhy
EW – vyhynulý v přírodě (Extinct in the Wild) se přiřazuje druhům, u kterých několik jedinců v zajetí stále přežívá, ale ve volné přírodě už nežijí/nerostou.
CR – kriticky ohrožený (Critically Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí bezprostřednímu nebezpečí vyhynutí v blízké budoucnosti.
EN – ohrožený (Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí vysokému riziku vyhynutí v blízké budoucnosti.
VU – zranitelný (Vulnerable) se přiřazuje druhům, které čelí velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se podmínky nezmění.
NT – téměř ohrožený (Nearly Threatened) se přiřazuje druhům, které mohou být v blízké budoucnosti ohroženy vyhynutím, ale stále ještě nesplňují podmínky pro zařazení do stupně ohrožený.
LC – málo dotčený (Least Concern) jde o druhy, u nich jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.
Na chov již přispívají:
Lambert Medřický 2024-12/