Zlonovina – Evilvory

Zlonovina zachycuje jednotlivé mezičlánky černého obchodu se slonovinou.
Kampaň je podpůrným prostředkem k šíření osvěty o mezinárodním obchodu s přírodní surovinou. Mapuje cestu klu z africké savany či pralesa až ke koncovým zákazníkům v Asii či na západě.

Fotografie z kampaně Zlonovina jsou dílem Dana Vojtěcha.

Více o ochraně slonů na www.save-elephants.org

Pytlák

Pytlák v africké buši dodává surové kly ze zabitých slonů svému patronovi. Žádný pytlák nejedná – nezabíjí na vlastní triko. Skupiny pytláků zabijí ročně až desítky strážců národních parků. Práce na život a na smrt. Pytláci pracují pro bohaté lidi, ale sami se bohatými nikdy nestanou.

Státní úředník

Státní úředník, celník nebo regionální politik má teoreticky velkou možnost pytláckému řádění zabránit. Často je však přímo on zapojen do nelegálního trhu tím, že si od překupníků nechá zaplatit mlčení nebo i přímou pomoc. V nefungujících státech fungujících Afriky je dopad takové korupce na tamní přírodu smrtící.

Sběratelé

Sběratelé dávají dekoracemi ze slonoviny na odiv své bohatství a status. Peníze investované do jeho sbírky by mohly v Africe zajistit ochranu mnoha slonům. Ač největší vlna zájmu o slonovinu na Západě již před desítkami let opadla, stále se i tady najdou lidé, které přídomek „krvavá“ od koupě slonoviny neodradí.

Zákaznice

Zákaznice, která se šlechtí šperky vyrobenými ze slonoviny, nemá o původu této parády většinou ani ponětí. Mnoho lidí v Asii si stále myslí, že kly padají slonům během života asi tak jako paroží nebo že je používaný materiál z uhynulých zvířat. O rozsahu tragédie se stále neinformuje dostatečně.

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz