Latinsky: Malayopython reticulatus

Anglicky: Reticulated Python

výskyt: Asie

  • Řád: Šupinatí (Squamata)
  • Velikost: 200–400 cm
  • Potrava: obratlovci (savci, ptáci, plazi)
  • Aktivita: denní
  • Biotop: tropické deštné lesy, mokřady, rýžová pole
  • Počet mláďat: 20–50
  • Hmotnost: do 50 kg
  • Doba inkubace: 90–110 dní

Krajta mřížkovaná je považována za nejdelšího hada světa, kdy velcí jedinci mohou dosáhnout velikosti mezi 8–9 metry a hmotnosti až 200 kg. Zbarvení těla hada je žlutohnědé a po těle jsou umístěny žluté kosočtverečné skvrny s tmavým okrajem.

Jedinci chovaní v Zoo Liberec pocházejí z ostrova Bali v Indonésii, jsou typičtí menším vzrůstem (do 4 m) a odlišným zbarvením než krajty mřížkované žijící na pevnině. Balijské krajty mají výrazně žlutou hlavu a hrdlo, sytě černé mřížkované vzory po těle a přechod barev je ostřejší na bocích.

Krajta mřížkovaná se vyskytuje nejen v tropických deštných lesích a v mokřadech, ale lákají ji i lidská obydlí, kde může lovit hospodářská zvířata.

Tento druh krajty je často ve své domovině loven pro svoji unikátně zbarvenou kůži, maso a obchod se zvířaty.

O našem chovu:
Zoologická zahrada Liberec chová pár krajt mřížkovaných od roku 2015.

Žijí na stejném kontinentu

Jedinci chovaní v Zoo Liberec pocházejí z ostrova Bali v Indonésii, jsou typičtí menším vzrůstem (do 4 m) a odlišným zbarvením než krajty mřížkované žijící na pevnině.

Stupeň ohrožení podle IUCN:

EX – vyhynulý (Extinct), se přiřazuje druhům, u kterých zbývající exemplář zemřel nebo je pokládán za mrtvý. IUCN stanovilo rok 1500 jako předěl pro moderně vyhynulé druhy

EW – vyhynulý v přírodě (Extinct in the Wild) se přiřazuje druhům, u kterých několik jedinců v zajetí stále přežívá, ale ve volné přírodě už nežijí/nerostou.

CR – kriticky ohrožený (Critically Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí bezprostřednímu nebezpečí vyhynutí v blízké budoucnosti.

EN – ohrožený (Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí vysokému riziku vyhynutí v blízké budoucnosti.

VU – zranitelný (Vulnerable) se přiřazuje druhům, které čelí velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se podmínky nezmění.

NT – téměř ohrožený (Nearly Threatened) se přiřazuje druhům, které mohou být v blízké budoucnosti ohroženy vyhynutím, ale stále ještě nesplňují podmínky pro zařazení do stupně ohrožený.

LC – málo dotčený (Least Concern) jde o druhy, u nich jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.

Na chov již přispívají:

Renáta Tvarohová, 2024-12/
Jan Dienelt, 2025-04/

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz