Manulové se v liberecké zoo chovali v polovině 60. let. Dnes je už mezi libereckými zvířaty nenajdete, ale to nám nezabrání si jejich den připomenout.

Mezinárodní den manulů se slaví zrovna 23. 4. proto, že toto datum zvolily zoologické zahrady EARAZA pro svůj národní „Den pro manuly“, kteří jsou pro jejich členské instituce „lokální faunou“. Koncem dubna se rodí manulí koťata, jedná se tak taky o symbolickou oslavu „nové naděje“ pro druh, který IUCN hodnotí jako téměř ohrožený (Near Threatened).
UCSZOO je úspěšným chovatelem tohoto druhu, aktuálně je má ve své kolekci (abecedně) Zoo Bojnice, Zoo Brno, Zoo Děčín, Zoo Chomutov, Zoo Jihlava a Zoo Košice. V Brně, Chomutově a Jihlavě se také v posledních letech úspěšně rozmožili.

Všichni, kdo by rádi pomohli, se mohou zapojit do Mezinárodního dne manulů třeba šířením informací dostupných i v češtině na stránkách PICA zde .
Manulové (Otocolobus manul) se vyskytují ve Střední Asii, kde obývají kamenité, travnaté a křovinaté lokality v nadmořských výškách do 5 000 m. Na Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) je tento druh uvedený jako téměř ohrožený (NT), největším rizikem je pro něj narušování a poškozování habitatu a hubení jejich primární kořisti, pišťuch (Ochotona sp. Link, 1795), které místní zemědělci často tráví jako hospodářské škůdce.

 

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz