Liberecký chov žiraf Rothschildových se dostal do nezáviděníhodné  situace. V sobotu 18. 3. náhle, bez předchozích varovných příznaků, uhynula poslední chovná samice, šestnáctiletá Twiga. V expozici tak pro tuto chvíli zůstává jen chovný samec Isiolo a desetiměsíční samička Taita. Ta se ve svém věku bez matky obejde a její odchov by měl být úspěšný. Takto nastavené sociální prostředí ale jejímu vývoji úplně nesvědčí a je potřeba se pokusit o změnu. V současné době zoo velmi intenzivně pracuje na stabilizaci stavu. Řešením by byl rychlý dovoz alespoň jedné dospělé samice.

 

Bohužel hřebec zebry bezhřívé na novou situaci ve společném výběhu okamžitě zareagoval změnou chování a je ve svém projevu vůči mláděti žirafy agresivnější. Proto je dočasně potřeba oba druhy od sebe oddělit a pouštět do výběhu samostatně. Prozatím tedy návštěvníci uvidí žirafy i zebry zvlášť, vždy jeden taxon ve výběhu a druhý ve vnitřním ustájení.

 

K nízkému stavu počtu žiraf Zoo Liberec kontrolovaně směřovala z důvodu plánované velké rekonstrukce pavilonu a rozšíření výběhu. Před započetím stavebních prací budou muset zvířata odjet do jiných zoologických zahrad, což je logisticky velmi náročná operace. Zároveň v době, kdy takřka každý chovatel bojuje s nedostatkem místa pro vlastní odchovance, není vůbec jednoduché domluvit odpovídající umístění pro „hostování“ tak velkého savce, jakým žirafa je.

Administrativa nutná k zahájení stavby celý proces zkomplikovala, původně plánovaný termín spuštění stavebních prací bohužel nelze dodržet.

 

Zoo Liberec věří, že všechny složitosti se podaří vyřešit a vše, co je v plánu v souvislosti s výběhem i chovem žiraf a zeber bezhřívých se podaří.

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz