Latinsky: Uroplatus henkeli
Anglicky: Henkel´s Leaf-Tailed Gecko
výskyt: Madagaskar
- Řád: Šupinatí (Squamata)
- Velikost: 26–29 cm i s ocasem
- Potrava: bezobratlí (hmyz, měkkýši)
- Aktivita: noční
- Biotop: tropický deštný les
- Počet vajec: 2 ve snůšce
Ploskorep Henkelův je noční a stromový druh gekona, který se vyskytuje pouze v několika fragmentech nížinných deštných lesů na Madagaskaru. Většinu svého života tráví ploskorep na stromě. Obratně šplhá díky přilnavým polštářkům s lamelami na prstech končetin. Samička se vydává na zem pouze v období kladení vajec, které zahrabává do listoví a hlíny.
Ploskorep Henkelův je mistr v kamufláži. Je pro něj charakteristické nenápadné zbarvení těla, které připomíná kůru stromu nebo mech. Ještěr se tak stává pro případného predátora téměř neviditelným. Dokonale splyne s podkladem i díky kožním výrůstkům podél hlavy a těla, které připomínají mech na stromě. Jeho ocas je plochý a má tvar listu. Ploskorep je velmi variabilní ve zbarvení a vzorech po těle. Samice jsou větší než samci.
Divoká populace ploskorepa Henkelova je na Madagaskaru nejvíce ohrožena kácením lesů a nelegálním odlovem pro chov v lidské péči. Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) stanovila pro tento druh Evropský záchovný program (EEP), který koordinuje Zoo Chester.
Žijí na stejném kontinentu
Ploskorep Henkelův je mistr v kamufláži. Je pro něj charakteristické nenápadné zbarvení těla, které připomíná kůru stromu nebo mech. Ještěr se tak stává pro případného predátora téměř neviditelným.
Stupeň ohrožení podle IUCN:
EX – vyhynulý (Extinct), se přiřazuje druhům, u kterých zbývající exemplář zemřel nebo je pokládán za mrtvý. IUCN stanovilo rok 1500 jako předěl pro moderně vyhynulé druhy
EW – vyhynulý v přírodě (Extinct in the Wild) se přiřazuje druhům, u kterých několik jedinců v zajetí stále přežívá, ale ve volné přírodě už nežijí/nerostou.
CR – kriticky ohrožený (Critically Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí bezprostřednímu nebezpečí vyhynutí v blízké budoucnosti.
EN – ohrožený (Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí vysokému riziku vyhynutí v blízké budoucnosti.
VU – zranitelný (Vulnerable) se přiřazuje druhům, které čelí velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se podmínky nezmění.
NT – téměř ohrožený (Nearly Threatened) se přiřazuje druhům, které mohou být v blízké budoucnosti ohroženy vyhynutím, ale stále ještě nesplňují podmínky pro zařazení do stupně ohrožený.
LC – málo dotčený (Least Concern) jde o druhy, u nich jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.