- Řád: Primáti (Primates)
- Velikost: 45–66 cm délka těla, 50–75 cm ocas
- Potrava: všežravec (ovoce, listy, houby, hmyz)
- Aktivita: denní
- Biotop: deštné a bažinaté lesy
- Počet mláďat: 1
- Hmotnost: 6–14 kg
- Doba březosti: 165–180 dní
Vyskytuje se v národním parku Salonga na jih od řeky Kongo v Demokratické republice Kongo. Zde obývá deštné, galeriové a bažinaté lesy do nadmořských výšek 500 m. Tento mangabej tráví většinu dne na zemi v lesním podrostu, a to především v období sucha.
Žije ve skupinách tvořených několika samci a samicemi, obvykle čítající 15–35 jedinců. Někdy však mohou být skupiny tvořeny i více než 100 jedinci. Samci jsou větší a mohutnější (10–14 kg) než samice (6–8 kg). Živí se především ovocem, ale také čerstvými listy, květy, pryskyřicí, houbami, hmyzem, ptačími vejci a hlodavci. Na rozdíl od jiných primátů dokáží svým chrupem otevřít i tvrdé lusky a ovoce.
Zapojen do programu EEP.
O našem chovu:
Zoo Liberec má v lidské péči mangabeje žlutobřiché od roku 2013.
Žijí na stejném kontinentu
Na rozdíl od jiných primátů dokáží svým chrupem otevřít i tvrdé lusky a ovoce.
Stupeň ohrožení podle IUCN:
EX – vyhynulý (Extinct), se přiřazuje druhům, u kterých zbývající exemplář zemřel nebo je pokládán za mrtvý. IUCN stanovilo rok 1500 jako předěl pro moderně vyhynulé druhy
EW – vyhynulý v přírodě (Extinct in the Wild) se přiřazuje druhům, u kterých několik jedinců v zajetí stále přežívá, ale ve volné přírodě už nežijí/nerostou.
CR – kriticky ohrožený (Critically Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí bezprostřednímu nebezpečí vyhynutí v blízké budoucnosti.
EN – ohrožený (Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí vysokému riziku vyhynutí v blízké budoucnosti.
VU – zranitelný (Vulnerable) se přiřazuje druhům, které čelí velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se podmínky nezmění.
NT – téměř ohrožený (Nearly Threatened) se přiřazuje druhům, které mohou být v blízké budoucnosti ohroženy vyhynutím, ale stále ještě nesplňují podmínky pro zařazení do stupně ohrožený.
LC – málo dotčený (Least Concern) jde o druhy, u nich jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.
Na chov již přispívají:
Tajčman David, 2025-02/
BORO spolek, 2024-08/
Miroslav Dolínek, 2025-05/