- Řád: Primáti (Primates)
- Velikost: 39–45 cm délka těla, 51–65 cm ocas
- Potrava: převážně býložravci (ovoce, listy, nektar), hmyz
- Aktivita: denní/noční
- Biotop: primární a sekundární tropický les, plantáže
- Počet mláďat: 1–2
- Hmotnost: 2 kg
- Doba březosti: 125–127 dní
Lemur černý je endemickým primátem ostrova Madagaskar a přilehlých ostrovů Nosy Komba a Nosy Be. Jeho areál rozšíření ohraničuje řeka Mahavavy na severu a řeka Andranomalaza na jižní části ostrova. Na Madagaskaru se vyskytuje především v primárních (původních) a sekundárních (druhotných) vlhkých lesích do nadmořské výšky 1 600 m. Dobře se adaptoval i na zemědělskou krajinu, a tak ho můžeme nalézt i na kávových plantážích a plantážích, kde se pěstují kešu ořechy. Lemuři jsou aktivní především přes den. Mohou být čilí i za soumraku a v noci, v období kdy kvetou květy stromů rodu Parkia, ze kterých sají nektar.
Samci jsou zbarveni černě, zatímco samice mají hnědá až rezavá záda, bílou hruď a břicho, šedivou hlavu a dlouhé bílé chomáče srsti kolem uší.
Tento druh poloopice vytváří smíšené skupiny, složené ze 7–15 jedinců obou pohlaví s převahou samců. Skupinu vede dominantní samice. Uvnitř skupiny komunikují jedinci především vokálně, tedy nejrůznějšími zvuky. Rozmnožování probíhá od dubna do května, kdy se samci stávají agresivními a soutěží mezi sebou o samice.
Jako potrava jim slouží ovoce, listy, semena, nektar květů, kůra stromů, houby a mnohonožky. Lemur černý je významným opylovačem a šiřitelem některých druhů rostlin na Madagaskaru.
Populace lemura černého jsou nejvíce ohroženy rozšiřujícím se zemědělstvím po ostrově a dále lovem pro maso. Také je pronásledují farmáři, kterým ničí úrodu na plantážích a jsou loveni místními lidmi pro chov v lidské péči jako domácí mazlíčci.
Tento druh je začleněn v CITES příloze I a je zapojen do programu EEP.
O našem chovu:
Lemury černé chová Zoo Liberec od roku 2014. Lemury černé naleznete na jezírku na prvním ostrůvku hned u návštěvnické trasy v dolní části zoologické zahrady. Přes zimní období jsou zazimování.
Žijí na stejném kontinentu
Samci jsou zbarveni černě, zatímco samice mají hnědá až rezavá záda, bílou hruď a břicho, šedivou hlavu a dlouhé bílé chomáče srsti kolem uší.
Stupeň ohrožení podle IUCN:
EX – vyhynulý (Extinct), se přiřazuje druhům, u kterých zbývající exemplář zemřel nebo je pokládán za mrtvý. IUCN stanovilo rok 1500 jako předěl pro moderně vyhynulé druhy
EW – vyhynulý v přírodě (Extinct in the Wild) se přiřazuje druhům, u kterých několik jedinců v zajetí stále přežívá, ale ve volné přírodě už nežijí/nerostou.
CR – kriticky ohrožený (Critically Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí bezprostřednímu nebezpečí vyhynutí v blízké budoucnosti.
EN – ohrožený (Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí vysokému riziku vyhynutí v blízké budoucnosti.
VU – zranitelný (Vulnerable) se přiřazuje druhům, které čelí velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se podmínky nezmění.
NT – téměř ohrožený (Nearly Threatened) se přiřazuje druhům, které mohou být v blízké budoucnosti ohroženy vyhynutím, ale stále ještě nesplňují podmínky pro zařazení do stupně ohrožený.
LC – málo dotčený (Least Concern) jde o druhy, u nich jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.
Na chov již přispívají:
Ouředníková Zuzana, 2025-03/
Pechlát Ondřej, 2025-05/
Mgr. Zyderová Jana, 2025-09/
Hofmanová Věra, 2025-09/
H a M BÉR, s.r.o., 2025-10/