Latinsky: Phelsuma standingi
Anglicky: Standing´s Day Gecko
výskyt: Madagaskar
- Řád: Šupinatí (Squamata)
- Velikost: 20–28 cm i s ocasem
- Potrava: bezobratlí (hmyz), nektar, pyl, zralé ovoce
- Aktivita: denní
- Biotop: suchý tropický les, trnitá buš
- Počet vajec: 2 ve snůšce
Felsuma Standingova je denní a stromový druh gekona, kterého naleznete pouze v jihozápadní části Madagaskaru. Zde se vyskytuje v suchých listnatých lesích a v trnitých buších.
Tento druh patří, se svojí délkou těla cca 30 cm, mezi největší zástupce rodu felsuma a mezi největší gekony ostrova Madagaskar. Tělo ještěra je zbarveno od modrošedé po tyrkysově zelenou. Na končetinách má gekon široké „polštářky“ s lamelami, které mu umožňují obratný pohyb po svislých plochách.
Dospělí jedinci žijí v párech. Období rozmnožování začíná v říjnu a obvykle končí v březnu. Samec se dvoří své družce potřásáním hlavy a ta jeho chování opětuje. Samice kladou 1–2 vajíčka ve snůšce ve svém nejbližším okolí, např. do dutin, na větve stromů nebo keřů. Mláďata se líhnou po 55–70 dnech. Samička může klást několik snůšek ročně, obvykle s odstupem 4–6 týdnů.
Felsumu Standingovu na Madagaskaru nejvíce ohrožuje ničení jejího přirozeného prostředí a odchyty jedinců pro chov v lidské péči.
Žijí na stejném kontinentu
V přírodě gekon loví především hmyz, ale troufne si i na malé obratlovce, např. jiné menší gekony. Dále olizuje nektar rostlin či přezrálé plody ovoce.
Stupeň ohrožení podle IUCN:
EX – vyhynulý (Extinct), se přiřazuje druhům, u kterých zbývající exemplář zemřel nebo je pokládán za mrtvý. IUCN stanovilo rok 1500 jako předěl pro moderně vyhynulé druhy
EW – vyhynulý v přírodě (Extinct in the Wild) se přiřazuje druhům, u kterých několik jedinců v zajetí stále přežívá, ale ve volné přírodě už nežijí/nerostou.
CR – kriticky ohrožený (Critically Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí bezprostřednímu nebezpečí vyhynutí v blízké budoucnosti.
EN – ohrožený (Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí vysokému riziku vyhynutí v blízké budoucnosti.
VU – zranitelný (Vulnerable) se přiřazuje druhům, které čelí velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se podmínky nezmění.
NT – téměř ohrožený (Nearly Threatened) se přiřazuje druhům, které mohou být v blízké budoucnosti ohroženy vyhynutím, ale stále ještě nesplňují podmínky pro zařazení do stupně ohrožený.
LC – málo dotčený (Least Concern) jde o druhy, u nich jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.