Latinsky: Furcifer pardalis

Anglicky: Panther Chameleon

výskyt: Madagaskar

  • Řád: Šupinatí (Squamata)
  • Velikost: 35–52 cm
  • Potrava: bezobratlí (hmyz), drobní obratlovci
  • Aktivita: denní
  • Biotop: tropický les, husté porosty, křoviny
  • Počet vajec: 10–46 ve snůšce

Chameleon pardálí se vyskytuje v pobřežních oblastech severního Madagaskaru a na přilehlých ostrovech, např. Nosy Be a Nosy Fale. Zavlečen byl i na ostrovy Réunion a Mauricius. Chameleon pardálí obývá na Madagaskaru lesy, houštiny a křovinaté porosty. Nevyhýbá se však ani člověkem pozměněné krajině, jakou jsou plantáže cukrové třtiny a lidská obydlí.

Madagaskarský chameleon pardálí patří mezi největší a nejpestřeji zbarvené chameleony. Tento druh nevytváří poddruhy, ale je rozeznáváno několik barevných forem. Jednotlivé barevné formy jsou pojmenovány podle měst, kolem kterých se vyskytují, např. Abanja, Ambilobe, Sambava. Výrazné změny ve zbarvení jsou patrné pouze u samců. Samice jsou spíše krypticky zbarvené v odstínech od béžové, růžové, lososové, hnědé až po šedou barvu. Samci se od samic liší nejen zbarvením, ale také větší velikostí. Mohou měřit až k 50 cm. Samičky obvykle dosahují délky těla i s ocasem 25–36 cm.

Končetiny chameleona jsou uzpůsobeny pro život ve větvích. Mají srostlé prsty, které vytváří kleště umožňující pevný úchop. Na předních končetinách jsou srostlé dva vnější prsty a tři vnitřní, u zadních končetin je to naopak. K větší stabilitě při pohybu ve větvích jim navíc pomáhá i ocas. Pro chameleony jsou dále charakteristické jejich oči, které se pohybují nezávisle na sobě. Při lovu se však společně zaměří na jednu kořist. Oči jsou s víčky srostlé, to spolu se silnými očními svaly způsobuje jejich vysokou pohyblivost. Chameleon tak může vertikálně otáčet očima o 120° a horizontálně o 190°.

Chameleon je samotářské zvíře a k jiným jedincům svého druhu bývá agresivní. V období rozmnožování dochází mezi samci k bojům o teritoria. Pokud samec spatří samičku, pomalu se k ní přibližuje kývavými pohyby a jeho zbarvení začne zesvětlovat. K páření dochází po dobu zhruba tří dnů, poté začne být samice vůči samci opět agresivní. Po 1–1,5 měsíci se samice začne pohybovat více po zemi a hledá vhodné místo pro umístění snůšky vajíček. Ve vlhké půdě si vyhloubí jamku, do které snese 10–46 kožovitých vajec. Samotná inkubace trvá 7–12 měsíců.

V zoologické zahradě pod Ještědem chováme barevnou formu Maroantsetra.

Žijí na stejném kontinentu

Chameleon loví především hmyz, a to pomocí dlouhého vystřelovacího jazyka, který může být i dvakrát delší, než je délka těla. Jazyk je na konci rozšířený a lepkavý pro lepší uchycení kořisti.

Stupeň ohrožení podle IUCN:

EX – vyhynulý (Extinct), se přiřazuje druhům, u kterých zbývající exemplář zemřel nebo je pokládán za mrtvý. IUCN stanovilo rok 1500 jako předěl pro moderně vyhynulé druhy

EW – vyhynulý v přírodě (Extinct in the Wild) se přiřazuje druhům, u kterých několik jedinců v zajetí stále přežívá, ale ve volné přírodě už nežijí/nerostou.

CR – kriticky ohrožený (Critically Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí bezprostřednímu nebezpečí vyhynutí v blízké budoucnosti.

EN – ohrožený (Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí vysokému riziku vyhynutí v blízké budoucnosti.

VU – zranitelný (Vulnerable) se přiřazuje druhům, které čelí velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se podmínky nezmění.

NT – téměř ohrožený (Nearly Threatened) se přiřazuje druhům, které mohou být v blízké budoucnosti ohroženy vyhynutím, ale stále ještě nesplňují podmínky pro zařazení do stupně ohrožený.

LC – málo dotčený (Least Concern) jde o druhy, u nich jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.

Na chov již přispívají:

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz