Orel opičí je kriticky ohrožený druh, který je považován za jednoho z nejohroženějších dravců na světě. Žije pouze na posledních několika filipínských ostrovech, kde přežívá v počtu 200-300 posledních párů. Filipínští ochranáři usilují o záchranu populace orla opičího v přírodě, ale druhou částí jejich ochranářských aktivit je i záchranný chov v lidské péči. Ten se jim dlouhodobě nedaří, a proto přijeli na stáž do Zoo Liberec, která má s odchovy mnoha různých druhů dravých ptáků jedinečné zkušenosti. Společně s libereckými odborníky připravují novou strategii na rozmnožení a záchranu tohoto vymírajícího druhu.

 

Dva filipínští ochranáři a pracovníci filipínské neziskové organizace Philippine Eagle Foundation (Nadace orla filipínského) právě dokončují svou stáž v Zoo Liberec, kde se pod vedením libereckého zoologa Jana Hanela učí novým metodám a postupům v rozmnožování a odchovu dravých ptáků. Organizace Philippine Eagle Foundation usiluje o záchranu orla opičího a ve svém záchranném centru na ostrově Mindanao chová téměř 40 jedinců. Rozmnožení tohoto majestátního dravce, který byl dokonce zvolen národním ptákem Filipín, se jim ale dlouhodobě nedaří. Do projektu se tedy zapojila i liberecká zoo, která se řadí k jedněm z nejúspěšnějších chovatelů dravců na světě a s asistovanými odchovy má letité zkušenosti. Daří se ji množit dravce pomocí inseminace i za pomoci spermatu hluboce zmraženého v tekutém dusíku. „Tyto techniky by mohly být klíčové také v záchraně orla opičího. Kolegové sice mají zkušenosti s inseminací, ale pro vyšší efektivitu je třeba změnit několik detailů. Důležitá bude i kryopreservace spermatu, kdy se v podstatě zajistí současný genofond pro další generace. Techniky odchovu dravců a zvířat obecně se stále vyvíjejí a pro zvýšení úspěšnosti chovu je nutné vývoj sledovat, stále se učit a spolupracovat s dalšími chovateli. V Liberci to děláme také,“ říká Jan Hanel, který tamní záchranné centrum navštívil již koncem minulého roku. Na Mindanao se liberecký zoolog vypraví znovu v říjnu, kdy bude na Filipínách u dravců probíhat hnízdní sezóna, a pokusí se s úspěšných odchovem orla opičího pomoci přímo na místě.

Pokud budou odchovy úspěšné a filipínským ochranářům se podaří vytvořit dostatečně stabilní populaci orlů opičích v záchranných centrech, plánují vypouštět odchovaná mláďata zpět do volné přírody do míst, kde už tito dravci úplně vymizeli. „Šance na záchranu tohoto největšího a nejohroženějšího orla světa je veliká. Snad se ho podaří do přírody navrátit tak, jako se podařilo díky chovům v lidské péči repatriovat orlosupy bradaté u nás v Evropě. Jejich situace byla s aktuálním stavem orlů opičí nemálo podobná,“ uzavírá s nadějí Jan Hanel, který také spolupracoval na vypuštění již patnácti libereckých orlosupích mláďat do evropských velehor.

 

Zoo Liberec věnuje na své terénní projekty a záchranu ohrožených druhů přímo v jejich přirozeném prostředí 4 Kč z každé prodané vstupenky. „Když bude letošní návštěvnická sezóna úspěšná, rádi bychom u našeho fondu In situ pořídili organizaci Philippine Eagle Foundation novou moderní líheň, která i nám velmi pomohla k celé řadě významných odchovů. Díky naší dobré a dlouhodobé spolupráci s Českou ambasádou na Filipínách je dokonce přislíbena pomoc při přepravě inkubátoru tak, aby bylo zajištěno hladké proclení a aby se zabránilo nevhodné manipulaci s přístrojem,“ doplňuje ředitel zoo David Nejedlo.

úvodní foto: orel opičí, Philippine Eagle foundation

Stáž filipínských ochranářů v Zoo Liberec finančně podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Jan Hanel s filipínskými kolegy, foto: Marta Doležalová

Exkurze v chovném centru na orlosupy bradaté v Haringsee, foto: Jan Hanel

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz