České vyšetřování vyústilo v Kamerunu v zatčení mezinárodního překupníka s gorilími a šimpanzími lebkami

CCBC dlouhodobě podporuje aktivity organizace Save-Elephants, která se ve střední Africe zaměřuje především na ochranu slonů. Pozornost organizace nemají jen sloni, ale jakýkoliv živočich, který je ohrožován obchodem na černém trhu. To se opět ukázalo v uplynulých týdnech, kdy se díky Save-Elephants podařilo zatknout překupníka obchodujícího s lebkami lidoopů. Jsme velmi rádi, že s vámi můžeme na dalších řádcích tento úspěch sdílet.

Obchodník s wildlife produkty všeho druhu působil v anglofonní části Kamerunu. Mezi nabízeným zbožím byli bezobratlí, plazi, ptáci, hadí jed, trofeje, luskouní šupiny a zejména pak kostry a lebky savců. U posledního jmenovaného pak v čele s předměty z ohrožených živočichů jako jsou šimpanzi, gorily, mandrilové a drilové. S klienty komunikoval skrze sociální sítě, prostřednictvím kterých se na něj podporovatelé spolku Save-Elephants napojili také.

V polovině roku 2021 proběhla první komunikace. Byla on-line a jednalo se o vyjednávání legálních obchodů s nechráněnými druhy brouků pro entomologické sbírky. V následujících měsících se s překupníkem setkali kamerunští kolegové ze Save-Elephants osobně, ověřili reálnou existenci podezřelého, jeho nabídky hmyzu a zahájili diskuzi o jeho nabídkách lebek lidoopů. V březnu 2022 se koordinátor Save-Elephants Arthur F. Sniegon vypravil do Kamerunu do města Buea, aby se s překupníkem sešel, ověřil pravost nabízeného zboží a začal organizovat možné zatčení. Podařilo se mu pořídit audio/video záznam ze setkání i nabízených předmětů. Od svých četných kontaktů měl v nabídce v danou chvíli 2 lebky goril, 1 lebku šimpanze a 5 lebek menších druhů primátů (pravděpodobně guerézy a kočkodani) a za zboží požadoval několik tisíc USD. Zvířata byla údajně lovena na zakázku překupníků nebo klientů, maso bylo z velké části využito jako tzv. bushmeat ke konzumaci ve vesnici. Lebky samotné byly neprofesionálně očištěny a vyuzeny. Kupci pocházeli většinou ze Západní Afriky, ale také Evropy a Asie.

Pod záminkou čekání na fiktivního reprezentanta se podařilo panu Sniegonovi přimět překupníka s obchodem počkat. Tím vznikl čas na kontaktování místní nevládní organizace LAGA (Last Great Ape Organization) ze sítě EAGLE Network. Ti se případu ihned ujali a s Arthurem dále na dálku koordinovali komunikaci s obchodníkem, aby akce na jeho polapení s místními ozbrojenými složkami proběhla bezpečně, profesionálně a legálně.

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz